Zahra Govani får pris av Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L)Foto: Insändarbild

Zahra prisades som Årets pedagog

Zahra Govani prisades nyligen som Årets pedagog i Sigtuna kommun: - Det känns fantastiskt kul. Jag mig hedrad och ödmjuk inför elevernas fina ord om mig som lärare, säger Zahra.

Sigtuna kommun uppmärksammar just nu pedagoger på skolor runt om i kommunen. Nyligen var det Zahra Govani på Steningehöjdens skola som fick besök av Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist. Alla kan nominera till Årets pedagog.

I motiveringen stod det bland annat följande:
Hon pratar utförligt och väcker vårt intresse och vår uppmärksamhet. Hon är rolig och snäll. Detta är en lärare som man kan vända sig till och känna sig trygg med. Zahra är mycket motiverande och vill verkligen att vi elever ska lyckas i livet!”

Zahra tror att hon nominerats för att eleverna verkligen känner att hon bryr sig om dem och vill se dem lyckas, såväl akademiskt som socialt. Hon undervisar just nu endast i Engelska men är behörig även i Spanska. Hon har undervisat på Steningehöjdens skola sedan 2010 men är lärare sedan 2010. Hon bor i Steningehöjden även till vardags, på promenadavstånd från skolan.

Under en tioårsperiod har nu skolan varit i skottlinjen för både politisk och medial debatt, något som inte heller gått Zahra obemärkt förbi.
– Det kan vara bra att krisrubrikerna finns, för det kan motivera till att man tar tag i utmaningarna som finns i skolans värld. Men å andra sidan bidrar rubrikerna till att svartmåla skola och pedagoger. Många duktiga lärare lägger ner sin själ i att utbilda elever, men istället för att bli uppmärksammade och uppskattade dras de alla över en kam, när grundproblemen ligger någon annanstans.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening