Sigtuna kommun får rätt mot Skolverket när det gäller deras yrkesförarutbildning.
Skolverket inledde en granskning avseende yrkesförarutbildningen som Sigtuna kommun håller i. Enligt Skolverkets granskning levde utbildningen inte upp till de villkor som krävs för att få statsbidrag och kommunen blev återbetalningsskyldig. – Det är självklart glädjande att vi fick rätt och att Skolverket avstår från att återkräva statsbidrag, men väldigt tråkigt att de felaktigt signalerade om stora brister på vår yrkesförarutbildning, säger Mikael Brant-Lundin, förvaltningschef utbildnings- och arbetsmarknadsförvaltningen i Sigtuna kommun.
Det var en landsomfattande granskning som Skolverket genomförde och där Sigtuna kommuns utbildning var en av flera som pekades ut, totalt fick 240 kommuner återkrav.
Yrkesförarutbildningen i kommunen bedrivs av Yrkesplugget i Kolsta. Eleverna får lära sig köra lastbil med tungt släp och det finns även möjlighet att ta truckkort. Ett krav som finns är att 15 procent av utbildningen ska vara arbetsplatsförlagt lärande, vilket kommunen fick kritik för. 2018 var det 33 elever som gick utbildningen i kommunen. Samtliga av dessa ska ha fått arbete enligt en enkät som Sigtuna komma gjort.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.