Wings var ett par nummer för små borta mot Huddinge och föll med hela 10-3: - Jag har aldrig förlorat med tvåsiffrigt i hela mitt liv, sa assisterande tränaren Viktor Helander.
Huddinge satte gasen i botten redan från start och Wings drog på sig utvisning på utvisning som kostade dem mål bakåt. Inom loppet av 9.37 hade Huddinge 3-0, samtliga mål kom i PP. Huddinge fortsatte trumma på och närmare än 5-3 kom inte Wings. Wings drabbades totalt av 12 tvåminutersutvisningar vilket kostade åtta mål i baken. – Stundtals var vi bra men att torska tvåsiffrigt är jäkligt surt. Vi ska inte dra för stora växlar av resultatet, det blir så här när vi inte är kalla och fokuserar på fel saker, summerade Wings tränare Viktor Helander.
Sport När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Sport Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
Sport Clemensnäs tog hem segern mot Wings i Hockeyettan efter en match som präglades av effektivitet och ett starkt powerplay-spel från hemmalaget. Trots en lovande inledning från Wings föll siffrorna till slut tydligt, 5–1.
Sport Wings inkasserade en knapp förlust mot Kalix i Hockeyettan efter 1–2 på hemmaplan inför 177 åskådare. Matchen blev precis så tuff som förväntat, och trots en stark insats räckte det inte hela vägen för Wings.