Wings nära Ettan efter storseger

Wings gjorde det "omöjliga" på onsdagen och besegrade tabellettan Hanviken med 8-3. Därmed knep man andraplatsen i serien som kan innebära avancemang.

Det var stor dramatik i Pinbackshallen när Wings jagade mål mot Hanviken. En storseger skulle innebära en bärgad andraplats då Eskilstuna Linden redan hade avgjort matchen mot Trångsund efter två perioder. Wings gick in till tredje med ledning 5-3, tidigt i slutperioden satte Victor Ekarv 6-3. I det läget var Wings fortfarande trea, men när Otto Larsson med 1.47 kvar satte 7-3 var Wings förbi. Hanviken plockade ut målvakten på slutet för att jämna få in ett mål men det slutade istället med nytt Wingsmål genom Ekarv.

Eskilstuna Linden blev etta i serien på 22 poäng, därefter följer Wings med 21 poäng och +9 mål, trea blev alltså Hanviken med samma poäng med +6 mål. Nu får Wings vänta ett tag innan beslut kommer om huruvida de spelar i Division 1 eller 2. Sannolikt blir det Division 1, men bara ettan i kvalet är garanterad en plats i Hockeyettan.

Målen
Larsson 4, Ekarv 2, Jacobsson, Lagerstedt

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening