Wings förlorade toppmöte

Wings föll i toppmötet mot Visby Roma med 2-1.

Det var toppmöte i Pinbackshallen mellan Wings-Visby Roma, 230 åskådare bänkade sig på läktaren för den sakens skull. De fick se en mållös förstaperiod innan Johan Mohlin gav Wings ledningen i mitten av andra. Glädjen blev dock kortvarig, Visby Roma kvitterade kort därpå. Även tredje var mållös ett tag och matchen gick mot förlängning när gästerna med 3.28 kvar att spela avgjorde. I den tajta tabellen är Wings fyra med fyra poäng ner till sexan Strömsbro som är utanför plats till Allettan.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Sport När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Sport Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Sport Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

hockeyettan

Storförlust för Wings i Borlänge

Sport Borlänge dominerade när de tog emot Wings och vann med klara 7–1 i en match där gästerna aldrig riktigt kom upp i sin vanliga nivå.

hockeyettan

Wings föll mot Kalix i jämn match

Sport Wings inkasserade en knapp förlust mot Kalix i Hockeyettan efter 1–2 på hemmaplan inför 177 åskådare. Matchen blev precis så tuff som förväntat, och trots en stark insats räckte det inte hela vägen för Wings.

Karlsson till 4Nations Face off

Sport Wingsfostrade William Karlsson som tillvardags spelar i NHL har tagits ut till 4 Nations som är en internationell turnering med NHL-spelare.

hockeyettan

Wings föll i derbyt

Sport 430 åskådare bänkade sig i Renew Arena för E4-derbyt mellan Brödernas/Väsby-Wings. hemmalaget vann komfortabelt med 4-1.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening