Foto: Wings

Wings föll trots storspel i målet

I en spännande och välspelad match mellan Wings och Nyköping i Hockeyettan Östra, slutade det med en seger för Nyköping med 4-2. Här är en sammanfattning av matchens händelser:

Första perioden:
Matchen inleddes med ett imponerande förspel från Oscar Pentler, som resulterade i ett tidigt mål för Wings. Rasmus Larsson var mannen som satte pucken i nätet och gav Wings ledningen med 1-0. Dock drabbades Wings av en utvisning efter 7 minuter och 25 sekunder, som precis klarades av. Tyvärr drog laget på sig ett lagstraff under den utvisningen, vilket inte var en önskvärd situation. Tack och lov presterade Wings ett starkt Box Play och lyckades avvärja Nyköpings anfall med många skottblockeringar. Under den första perioden övertog Nyköping mer och mer kontroll över matchen och pressade Wings hårt i deras egen zon. Trots detta höll Wings undan, mycket tack vare målvakten Marcus Johansson som spelade en stor roll i att hålla Nyköping borta från målet.

Andra perioden:
Den andra perioden inleddes med böljande spel, där lagen turades om att skapa målchanser. Wings åkte dock på en ny utvisning efter 4.29. Men återigen visade Wings upp ett imponerande Box Play och kunde döda utvisningen. Efter 8 minuter och 25 sekunder var det Nyköpings tur att utnyttja ett slarv i Wings försvar, och Pontus Karlsson lyckades sätta pucken i mål och kvittera till 1-1. Wings svarade dock snabbt med ett vackert mål när Emil Hedström sköt ett chansskott som Rasmus Larsson snyggt styrde in i mål, och Wings återtog ledningen med 2-1 efter 12.34. Men med bara 1.12 kvar av andra perioden kvitterade Nyköping återigen.

Tredje perioden:
Tyvärr dröjde det inte mer än 15 sekunder in i den tredje perioden innan Nyköping tog ledningen med 3-2. Efter 4.48 var det återigen Pontus Karlsson som hittade nätet och utökade Nyköpings ledning till 4-2, vilket också blev slutresultatet. Trots förlusten kunde Wings fortfarande räkna med en stark insats från målvakten Marcus Johansson, som räddade imponerande 47 av 51 skott under matchen.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening