Foto: Insändarbild/Wings

Wings föll i derbyt

Vallentuna besegrade Wings i derbyt på söndagen med 2-1 i Pinbackshallen.

Wings fick en tuff start mot Vallentuna under söndagen, där en tidig miss i försvarsspelet ledde till att gästerna kunde ta ledningen med 0–1 redan efter drygt två minuter.

Vallentuna utnyttjade ett tillfälle där en spelare lämnades ensam framför Wings målvakt Teodor och lyckades på något sätt få in pucken. Wings försökte etablera längre anfall efter den tidiga kallduschen och fick efter sex minuters spel en chans i powerplay, då Vallentuna åkte ut för ”abuse”. Spelet förblev jämnt, men inga riktigt farliga målchanser skapades av något av lagen. Mot slutet av perioden fick Wings sin första utvisning, och med bara två sekunder kvar av den lyckades Vallentuna öka på sin ledning till 0–2.

I andra perioden kom Wings ut med ny energi. Calle Aronsson reducerade till 1–2 knappt en minut in i perioden genom att sätta sin egen retur, vilket gav Wings ett lyft. Hemmalaget spelade nu mer desperat och skapade flera farliga chanser, men Vallentuna stod emot och behöll sin ledning. Efter elva minuter fick Wings ytterligare en utvisning, vilket gav Vallentuna en möjlighet att sätta press, även om Wings försvarade sig väl.

I tredje perioden fokuserade Vallentuna på att försvara sin ledning och gjorde det med framgång. Wings hade svårt att etablera längre anfall och kändes mestadels låsta i sitt spel. Med en dryg minut kvar försökte Wings skapa tryck genom att plocka ut målvakten och spela med en extra utespelare, men trots detta lyckades de inte komma ikapp. Vallentuna höll ut och säkrade segern med 2–1.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening