Foto: Wings/Insändarbild

Wings får möta Boden

Det blir på nytt en Norrlandsresa för Wings som möter Boden med start på tisdag i Märsta.

Boden valde att möta Wings. Nu blir det först hemmamatch på tisdag i Pinbackshallen, därefter får man ladda batterierna för att möta Boden i en fullsatt arena.
– Vi vet att vi kommer att komma till en fullsatt hall i Boden med fantastisk stämning så det vore verkligen otroligt kul om vi kunde fylla upp Pinbackshallen nu på tisdag för denna härliga hockeyfest, säger lagledare Peter Mattsson.
Wings seger mot Teg gav eko i hockey-Sverige eftersom man spelade den sjunde längsta matchen i historien. Matcherna spelas 22, 25 och 26 mars. Boden var inför kvartsfinalerna högst rankat. Wings har chockat förr och återstår att se om man kan svara för en ny skräll.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening