Huddinge petar in 1-0.Foto: Daniel Iskander
Junioren Anton Rubtsov Foto: Daniel Iskander
Danil Kulikov gick poänglös för första matchen i wingsdressen.Foto: Daniel Iskander

Wings chanslöst mot Huddinge

Wings hade inte mycket att sätta emot topplaget Huddinge som vann med 5-0 efter 3-0 i första.

Huddinge gick ut hårt direkt mot Wings och satte 3-0 redan i första. Det dröjde till mitten av andra innan Wings ens fick en kvalificerad målchans då Pontus Andersson missade friläge. Huddinge var starka kring eget mål och i princip var de två sista perioderna en transportsträcka. Wings bytte målvakt efter första men Hugo Fagerblom som släppte in de tre första målen kan inte lastas för förlusten.

Wings skott kom för det mesta från kanterna och det var sällan man lyckades komma in på insidan och pressa Huddinges försvar och målvakt. Att förlora mot Huddinge är dock ingen skam, laget toppar serien och har bara en förlust på 14 matcher. Närmast väntar Hudiksvall borta 11:e november.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening