Foto: Insändarbild/Wings

Wings besegrar Falun med 5-3 efter stark prestation

Efter gårdagens besvikelse var Wings redo att återta kontrollen och säkra en seger mot Falun i Hockeyettan. Spelet var intensivt från första stund, och Wings visade en imponerande laginsats för att säkra en välförtjänt seger.

Trots en inspirerande start från Wings drog Max Mattsson på sig en utvisning efter 5:18, men laget klarade ut boxplay på ett imponerande sätt. Efter att ha överlevt utvisningen fortsatte Wings att spela starkt. Falun hamnade själva i utvisningsbåset efter 10:13, men Wings kunde inte utnyttja powerplayet fullt ut. Trots fler utvisningar, inklusive en i slutfasen av perioden, lyckades Wings hålla ett imponerande tryck. Perioden avslutades 0-0, och skotten var 16-7 till Wings.

Wings fortsatte trumma på i den andra perioden och utnyttjade sina chanser. Efter två utvisningar från Falun gjorde Oliver Pentler målet efter 4:00, och 18 sekunder senare ökade Sebastian Lindström ledningen till 2-0. Wings höll spelet intensivt och belönades med ytterligare två mål. Edvin Stegfeldt satte in 3-0 efter 16:18, och Didrik Lif utökade till 4-0 bara några sekunder senare. Perioden avslutades med en 4-0 ledning för Wings.

Trots den starka inledningen på tredje perioden, där Wings ökade sin ledning till 5-0, mötte de motstånd från Falun. Efter en olycklig situation i boxplay gjorde Falun sitt första mål och fortsatte sedan att göra tre snabba mål, vilket förändrade dynamiken i matchen. Wings försvarade sig mot ett anfallsvilligt Falun och säkrade segern med ett slutresultat på 5-3.

Wings visade på en imponerande laginsats och vann matchen med 5-3. Trots en viss spänning i den tredje perioden kunde Wings hålla emot och försäkra sig om tre viktiga poäng. En stark andra period blev avgörande för segern, och laget kan nu se fram emot kommande utmaningar med en positiv start.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening