Foto: Wings/Insändarbild

Wings avslutade med seger

Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

Wings avslutade säsongen med en seger mot Clemensnäs, där slutresultatet skrevs till 4-2. Laget inledde matchen starkt och skapade flera målchanser, men hamnade i underläge tidigt efter att Clemensnäs utnyttjat ett powerplay. I den andra perioden fortsatte Wings att dominera spelet och kvitterade till 1-1 genom Valther Wannar, men ännu en utvisning gav gästerna ledningen på nytt.

I den tredje perioden höjde Wings tempot ytterligare. Ludwig Andersson satte 2-2, och kort därefter gjorde Calle Aronsson 3-2 efter en fin framspelning av Viktor Mattsson. Clemensnäs chansade genom att ta ut målvakten, vilket resulterade i att Olle Dahlman kunde fastställa slutresultatet till 4-2 i tom bur. En välförtjänt avslutning på en utmanande säsong.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Sport När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Sport Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

hockeyettan

Storförlust för Wings i Borlänge

Sport Borlänge dominerade när de tog emot Wings och vann med klara 7–1 i en match där gästerna aldrig riktigt kom upp i sin vanliga nivå.

hockeyettan

Wings föll mot Kalix i jämn match

Sport Wings inkasserade en knapp förlust mot Kalix i Hockeyettan efter 1–2 på hemmaplan inför 177 åskådare. Matchen blev precis så tuff som förväntat, och trots en stark insats räckte det inte hela vägen för Wings.

Karlsson till 4Nations Face off

Sport Wingsfostrade William Karlsson som tillvardags spelar i NHL har tagits ut till 4 Nations som är en internationell turnering med NHL-spelare.

hockeyettan

Wings föll i derbyt

Sport 430 åskådare bänkade sig i Renew Arena för E4-derbyt mellan Brödernas/Väsby-Wings. hemmalaget vann komfortabelt med 4-1.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening