Wingsfostrade William Karlsson satte sitt 22:s mån i NHL.Foto: NHL.com

William matchhjälte igen

William Karlsson sköt in matchavgörande 2-1 mot New York Rangers i natt och är uppe i 22 mål: - Jag har den bästa tiden i mitt liv just nu, säger William.

I natt spelade Vegas mot New York och när matchen stod och vägde klev William Karlsson fram och dundrade in 2-1 för sitt Vegas. Det blev matchens sista mål och innebär två nya poäng för Vegas och 22 mål för William Karlsson som är glödhet och har sju poäng på de senaste fem matcherna i bagaget:
– Jag har den bästa tiden i mitt liv just nu, säger William till Vegas hemsida.

William kallades tidigare för ”Wild Bill” men nu har han fått ett nytt smeknamn i Vegas; William the Conqueror (William Erövraren). Efter matchen utsågs William till matchens första stjärna.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Sport Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

hockeyettan

Storförlust för Wings i Borlänge

Sport Borlänge dominerade när de tog emot Wings och vann med klara 7–1 i en match där gästerna aldrig riktigt kom upp i sin vanliga nivå.

hockeyettan

Wings föll mot Kalix i jämn match

Sport Wings inkasserade en knapp förlust mot Kalix i Hockeyettan efter 1–2 på hemmaplan inför 177 åskådare. Matchen blev precis så tuff som förväntat, och trots en stark insats räckte det inte hela vägen för Wings.

Karlsson till 4Nations Face off

Sport Wingsfostrade William Karlsson som tillvardags spelar i NHL har tagits ut till 4 Nations som är en internationell turnering med NHL-spelare.

hockeyettan

Wings föll i derbyt

Sport 430 åskådare bänkade sig i Renew Arena för E4-derbyt mellan Brödernas/Väsby-Wings. hemmalaget vann komfortabelt med 4-1.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening