Christer WikströmFoto: Pressbild/Sigtuna kommun

Wikström ny kommundirektör

Christer Wikström har anställts som ny kommundirektör efter Ulf Bergh som under en tid varit tillförordnad kommundirektör: - Spännande och utmanande, säger Christer i ett uttalande till märsta.nu

Kommunen har under en tid sökt efter kommundirektör och sedan i våras har Ulf Bergh varit tillförordnad kommundirektör. Nu är det dock klart att näringslivschefen Christer Wikström tar ett kliv upp i chefstrappan och blir den högst ansvarige tjänstemannen i kommunen. Christer tillträder tjänsten 1:a september:
– Spännande och utmanande med många möjligheter, skriver han i en kort kommentar till redaktionen.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening