Jonas Eriksson och Niklas Wikegård på Sigtuna stadsängarFoto: Pressbild
Här ska anläggningen liggaFoto: Link Arkitekter/Illustration

WE etablerar ännu en anläggning i Sigtuna

WE har tecknat avtal med Lidl om att etablera i deras nya fastighet i Sigtuna stadsängar 2020: - Med vår anläggning i Sigtuna stadsängar hoppas vi kunna erbjuda fler människor träning på sina villkor och bidra till ett friskare samhälle, säger grundarna av WE Niklas Wikegård och Jonas Eriksson i ett gemensamt uttalande.

WE startade i Sigtuna 2016 och blev utsedda till Årets gym 2017, förra året tog man även över iForm i Knivsta. Nu är det klart med att det tredje anläggningen för WE etableras i Sigtuna stadsängar med start 2020. WW kommer att flytta in i Lidls fastighet, vägg i vägg med livsmedelsjätten:
– Vi är så glada att det är just WE som flyttar in, tillsammans kommer vi skapa grunden till en stadsdel som har den perfekta kombinationen av mat och hälsa. Som hängiven Sigtunabo ser jag verkligen fram emot detta, säger Johan Augustsson Sverigechef Lidl.

Har 3000 medlemmar
Man har sammanlagt 3000 medlemmar på sina båda anläggningar. Det är inte bara fokus på träning att att folk ska mötas och må bra:
– Det känns fantastiskt kul att öppna vår tredje anläggning. Vi hoppas att detta kommer att bli ett välkommet tillskott till de som flyttar till Sigtuna stadsängar men även för våra befintliga medlemmar som kanske pendlar och varje dag åker förbi rondellen på väg till Märsta, Arlanda, Knivsta, Uppsala eller Stockholm, säger Jonas Eriksson.

Toppmodern anläggning
Det nya gymmet kommer att vara 700 kvadratmeter stort och beskrivs som toppmodernt. Fastigheten som Lidl uppför är sedan tidigare miljöklassad. Målet för WE är att göra Sigtuna till Sveriges mest hälsosamma kommun.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening