Jonas Asplund högst upp på pallenFoto: Insändarbild/IFK Märsta

VM-Guld för Jonas Asplund

Jonas Asplund tog både VM-guld och satte nytt svenskt rekord i M45-klassen i samband med Veteran-VM i Malaga.

IFK Märsta hade en trupp bestående av nio deltagare på Veteran-VM i Malaga, Spanien. Bäst gick det för Jonas Asplund i M45 som tog guld i stavhop och satte nytt svenskt rekord på 4.66m. Rekordet tog Jonas av gamle storhoppare Kjell Isaksson på 4.65 som sattes 1993. Kjell hade även världsrekordet i stavhopp under en period på 70-talet med 5.55m.

I övrigt var Peter Wallin med i det svenska stafettlaget som tog silver på 4x400m där bland annat Mattias Sunnerborn ingår.
– IFK Märsta har nio aktiva på plats i Malaga för att tävla på Veteran-VM. Det är oerhört starka startfält och många startande i framförallt löpgrenarna. Av våra löpare lyckades ingen ta sig till final, närmast var Peter Wallin som var med i semifinalen på 400 m, berättar Tomas Bengtsson.

Resultaten
Jonas Asplund Män 45 stavhopp (1:a)
Mats Nagle Män 55 höjdhopp (7:a)
Patrik Rostmark Män 50 spjut (10:a)
Morten Linnes Män 50 800 m
Patrick Neuendorff Män 50 200 m
Tobias Rauch Män 40 400 m
Peter Wallin Män 45 400 m
Ricky Nilsson Män 55 400 m
Dag Dacke Män 50 400 m

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening