Foto: Insändarbild/Wings

Visby-Wings 2-1 efter förlängning

I en spännande och händelserik match i Hockeyettan Östra möttes Visby och Wings, där Wings började starkt och inspirerat de första tre minuterna. Det var ett intensivt spel där båda lagen visade upp sitt bästa.

Efter knappt fyra minuter drabbades Wings av en utvisning, men det hindrade dem inte från att fortsätta pressa. Bara tretton sekunder senare kom det första målet när Tim Dackell satte pucken i nätet efter en fin assist från Oscar Pentler. Oscar Pentler hade också en stor chans att öka på ledningen efter en fin passning från Tim Dackell, men pucken gick tyvärr över målet.

Med endast 37 sekunder kvar av den första perioden gjorde Visby sitt drag och utnyttjade ett misstag i Wings försvarszon, kvitteringen var ett faktum, och perioden avslutades 1-1.

Den andra perioden startade i högt tempo med chanser åt båda håll. Båda lagen hade flera möjligheter att ta ledningen, men målvakterna höll sina lag kvar i matchen.

Med 2:12 kvar i andra perioden fick Gustav Eurenius en fin passning till Sebastian Lindström som hade en bra målchans. Dock drogs Wings in i en utvisning med bara 1:01 kvar av perioden efter en ”delaying the game” av Max Mattsson. Den sista minuten var svettig, och Wings hade egentligen förtjänat att göra fler mål i denna period.

Tredje perioden var helt jämn, och Wings fortsatte att spela bra. Trots flera chanser lyckades inget lag avgöra matchen, och den gick till förlängning.

I sudden death tog Wings ledningen direkt genom att vinna den första tekningen och kontrollera pucken. Tyvärtom satte sekretariatet igång signalen för ”Hesa Fredrik” av misstag. Vid nästa tekning tog Visby kontroll och efter bara 50 sekunder gjorde de segermålet genom Lucas Jedenius.

Wings får ändå med sig en poäng från Gotland och kommer att ladda om för nästa match på söndag borta mot Vallentuna. Det var en intensiv match med många chanser och spänning ända till sista sekunden.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening