Jonas Lindberg och Marta AguirreFoto: Pressbild

Vi behöver ta tillbaka kontrollen över sjukvården

Väljarna är klokare än att gå på Moderaternas skrämselpropaganda inför höstens regionval. Vänsterpartiet vill bryta marknadens grepp om sjukvården, och satsa på det som är viktigast: vård efter behov.

”Bara i Stockholmsregionen riskerar över 150 vårdcentraler att stängas ned om vänsteroppositionen tar makten”, skriver moderaterna Irene Svenonius och Olov Holst.

Det märks att valet närmar sig, men det finns ingen anledning att lägga politik i munnen på varandra, eller att försöka skrämma väljarna. Vi i Vänsterpartiet har en annan syn på hur vår gemensamma vård borde organiseras, det är ingen hemlighet. Vi vill ta tillbaka kontrollen över sjukvården och jobba långsiktigt för fler verksamheter i egen regi. Vi vill motverka företagens möjligheter att välja och vraka bland patienter och behandla välfärden som en skattefinansierad bankomat.

Vi i Vänsterpartiet menar att det är bättre om regionen bestämmer var vårdcentraler ska ligga, i stället för att lämna över all makt till marknaden. Resultatet av snart 16 års borgerligt styre i Stockholm ser vi i dag: det kryllar av privata kliniker och mottagningar i innerstan, medan viktig vård i förorterna läggs ner, slås samman och flyttas samtidigt som tillgängligheten blir gradvis sämre. Sjukhusen utarmas genom återkommande svältbudgetar, medan enorma resurser läggs på att resursstarka medelklassfamiljer ska få kontakt med appläkare inom ett par timmar.

”Titta på Uppdrag Granskning”, uppmanar Svenonius och Holst. Där framgår att Stockholm har kortare vårdköer än många andra regioner, vilket är bra. Men den som såg hela programmet vet också att Region Stockholm hamnade på mindre smickrande placeringar i en rad andra jämförelser, bland annat tid från diagnos till behandling för cancer och risken för allvarliga förlossningsskador.

I Uppdrag Gransknings sammanvägda rankning hamnar Stockholm efter regioner som Gotland, Kronoberg och Örebro, trots att Stockholm har ett skatteunderlag och en befolkningstäthet som övriga regioner bara kan drömma om. Region Stockholm har alla förutsättningar att vara ett föredöme i alla jämförelser, men har i stället blivit ett skräckexempel för resten av landet, som visar hur det går när man lämnar över all makt till marknaden i över ett decennium.

Den blågröna majoriteten i Region Stockholm vill fortsätta på den inslagna vägen, och förlita sig på att marknaden ska lösa problemen i sjukvården. Vänsterpartiet står för en annan politik. Det är vad höstens regionval handlar om, inget annat.

  • Marta Aguirre, ordförande Vänsterpartiet Märsta-Sigtuna
  • Jonas Lindberg, sjukvårdspolitisk talesperson Vänsterpartiet Region Stockholm

repliken: Valfrihet ger kvalitet och långsiktig hållbarhet

Debatt David Lundqvist (S) inleder sin fråga om vårdbolagen i Sigtuna kommun med att hänvisa till maktskiftet 2017. Det vill säga då Kristdemokraterna (KD) tillsammans med Moderaterna (M) med flera under pågående mandatperiod fick kliva in och ta ansvar efter Socialdemokraternas kollapsade styre.

Nöjda med bolagsvinsterna från äldreomsorgen, M, KD, SfS och SD?

Debatt Fram till maktskiftet hösten 2017 gick Sigtuna kommun in för att sköta vård- och omsorgsverksamheten i egen regi. Äldre-, LSS- och socialpsykiatriomsorgen sköttes av kommunförvaltningens egna enheter. Sen har aktiebolag tagits in som utförare. Är M, KD, SfS och SD nöjda med dessa bolags vinstuttag?

Kommuner har ett ansvar för ett tryggare samhälle

Debatt Brottsligheten och den upplevda otryggheten är ett stort problem för företagen i Stockholms län. Nästan fyra av tio stockholmsföretag uppger att de har utsatts för brott under de senaste 12 månaderna. Dessa brott orsakar inte bara stora ekonomiska förluster utan leder också till otrygghet för personal och kunder. I Sigtuna uppger 60 procent av företagen att de önskar att kommunen prioriterar arbetet med min minskad brottslighet och ökad trygghet för att förbättra det lokala företagsklimatet.

Tack Sigtuna kommun

Debatt I och med senaste fullmäktige har jag avsagt mig alla mina politiska uppdrag då jag ska flytta från kommunen. Texten nedan är en del från mitt avslutningsanförande:

repliken: Martin behöver inte oroa sig

Debatt Martin Jansson beskriver sin oro för utvecklingen på bostadsmarknaden. Vi kan lugna Martin. Den oro han upplever grundas uppenbarligen på ett antal olika missförstånd eller på ren okunnighet.

Barnen och skattebetalarna blir förlorarna

Debatt Utbildningsförvaltningen varnar för att våra kommunala skolor får högre kostnader och svårt att rekrytera lärare. Trots det anser M-SD-KD-SfS-styret att en stor, vinstdrivande skolkoncern är ett välkommet tillskott i kommunen.

slutreplik: Kommunledningen drunknar i felkalkyler

Debatt Kära kommuninvånare och skattebetalare. Gå inte på kommunledningens bluffkalkyl om att simhallarna kostar 30 miljoner kronor per år. De glömmer nämligen att redovisa intäkterna. Deras kalkyl är därför långt ifrån vattentät.

Vi har rätt att bo här

Debatt Som nyvald vice ordförande för Hyresgästföreningen Sigtuna vill jag vädja till alla hyresgäster att vara vaksamma på vad som händer när kommunen ombildar hyresrätter till bostadsrätter.

Låt badhusen fortsätta vara kommunalt drivna

Debatt I ett extrainsatt sammanträde i Kultur- och fritidsnämnden beslutade majoriteten, bestående av Moderaterna, Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna samt Samling för Sigtuna, att privatisera kommunens badhus.

repliken: Magplask av Socialdemokraterna

Debatt Att främja folkhälsan är viktigt och det är därför kommunledningen investerar 185 miljoner kronor i årets budget för att renovera, bygga ut och bygga nya anläggningar runtom i kommunen.

Låt fler Sigtunaelever driva företag i skolan

Debatt Stockholmsregionen behöver fler företagare. Det är i företagen som välstånd, innovationer och arbetstillfällen skapas – allt det som gör vardagen bättre för oss alla. Fler företagare i Stockholms län skulle stärka den lokala ekonomin och bidra till levande samhällen.

repliken: Vilse i pannkakan

Debatt Så nådde Socialdemokraternas beröringsskräck för privata utförare fram även till Kultur- och fritidsnämnden med ett påhopp på kulturchecken.

Kommunens engagemang för Viby by

Debatt I en artikel på märsta.nu försöker Marie Axelsson (S) ge sken av att ett eventuellt kommunalt köp av Viby by är ett socialdemokratiskt initiativ. Inget kunde vara mer felaktigt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening