Bufflarna som ska bekämpa sjögull i SteningedalenFoto: naturgruppen.se
Vattenbufflarna intar Steningedalen – Ska bekämpa invasiv växt
Kommande veckorna kommer vattenbufflar att inta Steningedalens naturreservat för att bekämpa invasiva arter.
Steningedalen har problem med den invasiva arten sjögull. Nu kommer vattenbufflar att beta i reservatet under de kommande veckorna. Det är Eka och Bosse som båda är fyra år gamla. Sjögull växer i vattnet och hotar mångfalden enligt Sigtuna kommun. Eftersom den är invasiv kan den sprida sig fort och ta över en växtplats vilket gör det svårt för andra arter att klara sig.
Kommunen hoppas att bufflarna ska gilla sjögull och äta upp den. Projektet är ett pilotprojekt som genomförs tillsammans med Naturgruppen och WWF Världsnaturfonden. Kommunen uppmanar kommuninvånare som ser bufflarna att låta dem arbeta ifred samt att hundar ska kopplas i reservatet. Sedan tidigare har Länsstyrelsen placerat vattenbufflar i Fysingens naturreservat.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.
Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.
Blåljus En större polisinsats pågick i Rosersberg under kvällen sedan maskerade personer sprungit in på ett företagsområde med vad som såg ut att vara vapen.
Blåljus En taxiresa mellan Stockholm och Arlanda resulterade nyligen i ett polisingripande efter att en turist ifrågasatt det begärda priset på 2 000 kronor.
Nyheter Tågtrafiken till och från Märsta påverkas under måndagen av kraftiga förseningar och inställda avgångar. Orsaken är ett omfattande signalfel mellan Solna/Sundbyberg och Stockholm City, enligt information från SL.
Nyheter För att motverka en enligt Skolverket pågående läskris i Sverige satsar regeringen vidare på att öka tillgången till litteratur i landets förskolor och skolor.
Ung & Student Under vecka 16 är det påsklov i Sigtuna kommun – och för alla barn och unga upp till 19 år erbjuds en rad gratis aktiviteter inom sport, kultur och kreativitet.