Värmeböljan ligger kvar över Sverige ett tag och det väntas temperaturer över 25 grader i helgen: - Det blir stabilt och högtrycksbetonat väder, säger Ingrid Eronn vid Foreca till Aftonbladet.
Det är västliga jetströmmar som håller den kalla luften från polerna undan Skandinavien. Det är förklaringen till de senaste veckornas varma väder. Värmeböljan ser även ut att fortsätt minst en vecka till: – Vi har den här kraftiga jetströmmen och de mäktiga, stabila högtrycken som bildas i marknivå är svåra att flytta på, säger Ingrid Eronn vid väderinstitutet Foreca till Aftonbladet.
Ingen regn är i sikte för den kommande veckan enligt SMHI, preliminärt ligger det 2 mm nederbörd för fredag 1:a juni. Norrvatten och Sigtuna kommun gick tidigare ut i veckan och uppmanade invånare att hushålla med vattnet då dricksvattenkapaciteten är på väg mot sitt maxtak.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.