Våren är nu officiellt här: - Nu kan vi konstatera att våren kom för sju dagar sedan, säger meteorolog Lisa Frost, till P4 Stockholm.
Vi gick från minus 10 till plus 10 på bara någon dag. Men nu är officiellt våren här. Sedan 19/2 enligt meterologen Lisa Frost: – Medeltemperaturen ska ligga över noll sju dagar i sträck, så 19:e februari kom våren, säger Lisa Frost till P4 Stockholm.
Enligt Frost är det inte onormalt med vår så här tidigt. Det kan förvisso komma mera snö och kyla men vinter igen blir det inte, då blir det ett bakslag. Temperaturen för sportlovsveckan ser dessutom fin ut med plus 7-10 grader, även om nätterna kan vara kyliga med kring noll grader.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.