Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Vårdcentraler ska skapa terapimottagningar

Alla vårdcentraler i länet ska gå ihop för att bygga upp ett antal terapimottagningar för att det ska gå snabbare att få hjälp vid lätt psykisk ohälsa.

Som en del av landstingsbudgeten 2019 har den blågröna majoriteten avsatt 30 miljoner kronor för att vårdcentralerna ska utveckla terapimottagningar vid lätt psykisk ohälsa rapporterar SVT Stockholm.
– Vi hoppas att det här ska skapa luft i systemet och öka tillgången, säger Susanne Nordling, landstingsråd och gruppledare för Miljöpartiet i landstinget till SVT Stockholm.

Nordling poängterar att det framöver kommer att ligga helt andra pengar i satsningen, hur mycket som behövs ska utredas för att se hur stort behovet är. Samtidigt ska det satsas på den högspecialiserade psykiatrin.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening