I Sigtuna kommun är det drygt var tredje kvinna som är chef, två av tre chefer är män enligt SCB.
SCB har kartlagt andelen chefer i kommunerna. I en klar majoritet är det fler män som arbetar i chefsposition än kvinnor. Störst andel manliga chefer har Markaryd och Gnösjö med strax över 70 procent. Sigtuna kommun hör till en av de kommunerna där andelen kvinnliga chefer är låg, 36 procent av cheferna var kvinnor och 64 procent av männen. Flest kvinnliga chefer är det i Sorsele och Bjurholm med 65 respektive 61 procent. – I 94 kommuner är andelen män i chefsposition 61 procent eller högre. Vad gäller kvinnor finns det två kommuner där andelen är 61 procent eller högre, Bjurholm och Sorsele, som är två av landets tre minsta kommuner, kommenterar Linn Eriksson, utredare på SCB.
I jämförelse med grannkommunerna har Väsby fler kvinnliga chefer, Bro har något lägre andel, Vallentuna klart högre.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.