På onsdag hävs restriktioner i Sverige och Googles rörelserapport visar att var tredje kommuninvånare fortfarande jobbar hemma.
Från och med onsdag 9:e februari hävs restriktioner i landet och det är återigen fritt fram att jobba på arbetsplats, besöka handel, gå på evenemang, delta i cuper och så vidare. Dock ska man stanna hemma vid förkylningssymtom.
Inför kommande vecka visar Googles mobilitetsrapport över rörelsemönster i kommunen att var tredje kommuninvånare som arbetar fortfarande jobbar hemma, kollektivtrafiken via Märsta station har halverat antal besökare jämfört med innan pandemin och shopping och nöje har tappat var femte besökare. Matbutiker och handel ligger strax under samma nivå som före pandemin. Besöken till parker har dock minskat med 70 procent.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.