Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Vansinnesfärd förbi Märsta och Rosersberg

Under natten på E4:an, förbi Märsta och Rosersberg, utspelade sig en vansinnesfärd som fick polisen att agera.

Hela händelsen började när en person bakom en bil som körde vårdslöst på E4:an norr om Uppsala larmade polisen. Vid Uppsala märkte en polispatrull bilens farliga beteende och beslutade sig för att stoppa den rapporterar Expressen.

Men istället för att stanna satte föraren gasen i botten och inledde en dramatisk förföljningsjakt, där flera polisbilar snabbt anslöt sig till jakten. Under jakten fortsatte den misstänkta föraren att köra vårdslöst och ojämnt, växlande mellan farligt låga och oroväckande höga hastigheter, ibland upp till 200 kilometer i timmen.

Polisens uppgift blev inte enklare när föraren försökte preja tillbaka polisbilarna för att undvika att bli stoppad. Trots flera försök att få stopp på bilen fortsatte jakten i över fem mil, ända till Sollentuna, där den flyende föraren äntligen kunde gripas av polisen.

Exakt hur polisen lyckades få stopp på den farliga föraren är ännu oklart, men för säkerhets skull skjutsades föraren till sjukhus för provtagning och kontroll. Två poliser som var inblandade i jakten fick också vård på sjukhus, men ingen uppges ha skadats allvarligt. Även om några av polisbilarna fick skador i jakten var de fortfarande körbara.

Den misstänkte föraren, en man i 40-årsåldern, misstänks för flera allvarliga brott, inklusive drograttfylleri, sabotage av blåljus och grov vårdslöshet i trafik. Trots detta är han ännu inte formellt gripen meddelar RLC-befäl Susanne Sjögren.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening