Stryktipset gav 10 miljoner till kompisgänget från Sigtuna.Foto: Svenska spel
Vännen om miljonspelet: Galen upplevelse
Kompisgänget satte 32 kronor på ett lördagsgodisspel och blev miljonärer: - Helt galen, magisk upplevelse, berättar en vän på facebook.
Tre kompisar satte 32 kronor på lördagsgodisspel och framåt midnatt var de miljonärer och fick dela på 10 miljoner kronor. Nu berättar vännen på Facebook om kvällen som börjad med att man skulle se VM slutade med nervös vaka över matchen mellan Piteå-Rosengård som slutade 00.00. Efteråt utbröt vild dans på Stora torget, ett ögonblick som Farbror blå fångade på film men sedan plockades bort.
Vännen till de tre berättar på Facebook om kvällen. Rosengård tog ledningen och det innebar att man inte skulle vinna ensamma, trodde dem. Men så var det inte. Rosengård vann med 1-0 och det blev tio miljoner, 3,3 miljoner vardera till varje person som tidigare satsat 32 kronor på skoj: – Aldrig har damallsvenskan engagerat så som de gjorde på den där skärmen i den ljumma kvällen. Få saker i livet slår den där upplevelsen och förstås bjöds det på skumpa till hela restaurangen. Fy fan, helt magiskt, helt galen upplevelse, skriver vännen på Facebook.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.