Skånela är en av föreningarna som drabbas av krav på vaccinbevisFoto: Magnus Granhagen

Vaccinationsbevis införs inom idrotten

Vaccinationsbevis införs inom idrotten och kommunens lokaler.

Sigtuna kommuns kultur- och fritidsförvaltning har fattat beslut om att alla sammankomster som vänder till allmänheten ska införa vaccinationsbevis om det är fler 100 deltagare.

Med start 1 december kommer kommunen att följa riktlinjer från regeringen om vaccinationsbevis för allmänna sammankomster. Det innebär att om en förening eller organisation hyr kommunens lokaler så måste man införa vaccinbevis. Inom idrotten handlar det om det är fler än 100 deltagare samt att det är inomhus.

Det gäller inte spelare, ledare och personal utan enbart besökare. Personer under 18 år omfattas inte, inte heller de som är undantagna att vaccinera sig av medicinska skäl.

Anordnare av tillställningen ska ha rutin för hur det ska hanteras. Om man inte inför vaccinbevis så ska deltagare ha anvisad sittplats och sällskap ska hålla avstånd om en meter.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening