Gränspolisen på Arlanda har i en första inre gränskontroll påträffat en person på ett plan från Grekland som saknade handlingar.
I måndags började den utökade inre säkerhetskontrollen gälla på Arlanda och direkt fick gränspolisen tag på en person i ett plan från Grekland som saknade handlingar. – Vi har gjort vår första inre gränskontroll i dag (läs tisdag, reds anm) på ett flyg från Aten. En av de kontrollerade personerna, som inte kunde styrka sin identitet och saknade handlingar, sökte asyl. Nu lämnar vi ärendet till Migrationsverket, säger Cajsa Velden, tillförordnad lokalpolisområdeschef på Arlanda, till polisen.se.
Den inre gränskontrollen gäller vid gräns mot andra länder som ingår i Schengen. Sedan 2015 utökades kontrollerna vid Öresundsbron och färjetrafiken i södra Sverige. Förra veckan meddelades de utökade inre säkerhetskontrollerna för bland annat Arlanda. Om det inte varit en inre gränskontroll hade den person som kom med ett plan från Grekland kunna söka asyl hos Migrationsverket eller försvunnit och levt papperslöst i landet. Syftet med de utökade kontrollerna är att kunna identifiera asylsökande, ekonomiska migranter samt potentiella terrorister och andra brottslingar bland de resande.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.