Foto: MMS-Bild

Upprört efter P-avgifterna

Sedan Sigtuna kommun gått ut med att man avser införa parkeringsavgifter på pendlarparkeringarna har det varit upprörda känslor hos kommuninvånare.

märsta.nu rapporterade på tisdagen om att kommunen vill införa avgifter på pendlarparkeringar. I sociala medier på märsta.nu:s facebooksida har kommunen fått mestadels kritik. Även läsare har hört av sig till märsta.nu och undrar hur kommunen resonerar:
– Vi som bor ute på landsbygden får ta smällen. Dålig kollektivtrafik från Odensala till exempel. Jag jobbar i Solna och bor i Odensala, jag måste ta bilen till stationen för att kunna hinna till min arbetsplats till 8. Nu får man väl ta bilen till jobbet, heja miljön, skriver en av läsarna.

En annan läsare som också bor i Odensala och arbetar i Stockholm håller med.
– Vad ska de göra för oss som jobbar på natten och måste parkera bilen och bor på landet? Sigtuna kommun har bara tänkt för sig själva.

På märsta.nu:s facebooksida är det stort engagemang och de flesta är kritiska, några åker även förbi Märstas pendlarparkering och stannar till i Rosersberg:
– Rosersbergs stora parkering har ju massor av lediga platser. Sjukt dåligt detta. Fattar syftet men man borde ge kommunens invånare rätt att stå gratis, skriver en facebookanvändare.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening