Ett lokalt filmprojekt i Märsta har nyligen haft premiär och filmens budskap är tydligt: Stoppa gatuvåldet.
Dylans film ”Karma ft. Raes” Del 4 har just haft premiär på Youtube. Redan efter en knappt en vecka har den haft omkring 80 000 visningar. Den börjar hårt med en skjutning där en skottskadad förs till sjukhus men överlever. Priset för överlevnad är att han får men för livet. Filmen spelades in i Valsta och Märsta med lokala skådespelare. Budskapet är tydligt; Att hitta en utväg för att stoppa gatuvåldet. En av skådespelarna hittar studier för att komma ur yrket men sugs tillbaka sakta men säkert. – Filmen är tillägnad till alla som mist sitt liv på grund av gatuvåldets förödande konsekvenser. Detta konstverk är skapat för att försöka förebygga gatuvåldet och skapa en dialog. Morgondagens förändring börjar idag, säger Dylan Kadir, medverkande.
Dylan berättar att man lagt ner 8-9 månader på fortsättningen av filmserien, detta är alltså del fyra. Filmen har regisserats av Koshy, medverkar gör flera från svensk hiphop som ”Cedo” Cedomir från Snabba cash, influenser Elvis samt rapparen VC Barre från Märsta. – Syftet med hela denna kortfilmsserien är att kunna skildra den hårda verklighet som sker på våra gator, vi vill förebygga och kunna öppna upp diskussioner som är viktiga och inte belyses allt för ofta inom vår hiphop kultur, berättar Dylan.
Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.
Kulturnyheter Fredag den 2 maj öppnar årets vårsalong på Plåt-Pelles Kulturhus i centrala Sigtuna. Utställningen pågår till och med den 11 maj och presenterar verk från 25 konstnärer från hela landet.
Nöjesnyheter Märstarapparen 25 var tillbaka med ny musik under fredagen. Den 18 april släppte han singeln "Span", som beskrivs som en somrig och klubbvänlig låt med ett nytt sound inför sommaren.
Märstafolket Jorge Castro, tidigare boende i Märsta och numera verksam i Stockholm, har nominerats till det prestigefyllda priset Årets Nybyggare 2025, ett pris instiftat av H.M. Konung Carl XVI Gustaf.
Kulturnyheter Den 8 april arrangeras Internationella Romadagen i Sigtuna kommun med ett event i Kulturlänken i Märsta. Evenemanget, som börjar klockan 18, lyfter fram romsk kultur och de insatser som görs för att stärka romers delaktighet och inflytande i samhället.
Kulturnyheter Den 22 januari 2026 gästar komikern Özz Nûjen Märsta som en del av sin turné "Medborgare Nûjen". Föreställningen är hans tredje soloshow och kommer att framföras på 100 orter runt om i Sverige fram till valet 2026.
Kulturnyheter Den 7 februari släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Hör dig". Låten beskrivs som en skildring av en turbulent kärleksrelation där båda parter vill lämna men hålls kvar av den starka kärleken.
Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.
Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.
Kulturnyheter Sigtuna museum har i år lockat hela 142 936 besökare, en siffra som överträffar förra årets rekord på 106 924 redan i augusti. Med det imponerande antalet besökare placerar sig museet i nivå med storstädernas mest populära institutioner.
Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.