Foto: Genrebild/Hemnet

Uppåt på villamarknaden i kommunen

Villamarknaden går stadigt uppåt i kommunen, de senaste tre månaderna med över två procent. Däremot backar bostadsrättspriserna under perioden.

Svensk Mäklarstatistik har presenterat de senaste siffrorna för bostadspriser i Sigtuna kommun. Under perioden april-juni sjönk bostadsrättspriserna med 2,2 procent, trots en årlig ökning på en procent. Villamarknaden visade en motsatt trend med en ökning på 2,2 procent under de senaste tre månaderna och en årlig uppgång på 6,5 procent. Kvadratmeterpriset för villor ligger nu på 38 826 kronor.

I juni såldes 19 villor och 27 bostadsrätter i kommunen. Marcus Svanberg, VD på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling, kommenterade att bostadsmarknaden brukar vara lugnare under sommaren, men att det i år säljs betydligt fler bostäder än förra året. Han menar att de sjunkande räntorna gör att fler svenskar känner sig trygga med att köpa ny bostad.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Sigtunaseniorer i gamingprojekt

Nyheter Seniorer från BRF Trollberget i Sigtuna deltar i ett pilotprojekt som Riksbyggen och Tele2 lanserat där syftet är att minska det digitala utanförskapet.

Kommuen lanserar detaljplaneportal

Bostad Nu behöver du inte längre sitta i mail och samtal med kommunens tjänstemän för att få tag i detaljplaner. Kommunen har lanserat en ny detaljplaneportal.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening