Sara Rosén, 17, ska jobba som teamledare.Foto: Pressbild/Sigtuna kommun

Ungdomar jobbar med sällskap åt äldre

Ungdomar i kommunen får möjlighet att jobba som sällskap åt äldre som känner sig ensamma.

Högstadie- och gymnasieungdomar i kommunens kommunala skolor har fått möjlighet att arbeta som sällskap åt äldre som känner sig ensamma. Det är ett projekt som omfattar 24 ungdomar i första skedet. Denna helg är det premiär. Man kommer att göra arbetspass på kommunens fyra äldreboende; Hemskogen, Arhem, Ärlinghem och Ymer.
– Jag tycker att det känns som ett roligt och ansvarsfullt jobb att få jobba med äldre. Det är också ett bra tillfälle att testa på vårdyrket, säger Sara Rosén, 17 år.

Sara Rosén kommer att vara teamledare varje söndag på Arhem och intresset uppges ha varit stort. Efter att några skolor fått information har över 250 elever från högstadiet anmält intresse och 76 från gymnasiet. Man har haft anställningsintervjuer, efter dessa valdes 24 ungdomar ut, 18 tjejer och sex killar. Företaget Ung Omsorg är med i satsningen, de har sedan 2007 varit specialiserade på möten mellan generationer.
– Vi har under en lång tid fört dialog med Ung Omsorg och det känns fantastiskt bra att de äntligen kan starta upp sin verksamhet i Sigtuna kommun. Att intresset dessutom var så stort från ungdomarnas sida ger känslan av att satsningen är helt rätt. Alla parter är vinnare; ungdomarna, brukarna och även vi som kommun, säger Josefin Brodd (M), ordförande i äldre- och omsorgsnämnden.

 

Så många kallas till mönstring

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i takt med att värnplikten byggs ut. I år kallas 131 ungdomar från Sigtuna kommun, vilket motsvarar var sjätte 18-åring.

176 misstänkta brott anmälda i Sigtuna kommun

Blåljus Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.

EXTRA

Tre handgranater hittades vid förskola

Blåljus Tre skarpa handgranater hittades i ett buskage nära en förskola i Märsta, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Det var personal från förskolan som upptäckte föremålen och larmade polisen vid 15-tiden på onsdagen.

Kraftig ökning av mopedbilar i kommunen

Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.

Centerpartiet välkomnar trängselskatt på E4:an

Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening