Ungdomar som går i åk 6-9 och 1-2 på gymnasiet kommer att få ett sommarlovskort från SL som gäller i kollektivtrafiken.
160 000 elever i hela länet som går i åk 6-9 och 1-2 på gymnasiet får ett SL-kort hemskickat till sig de närmaste veckorna. Kortet gäller i kollektivtrafiken och finansieras från regeringen till landstinget rapporterar Mitt i Stockholm. Det omfattar även ungdomar som åker färdtjänst. Kortet gäller från 15:e juni till 15:e augusti. 77 miljoner kronor beräknas inkomstbortfallet kosta landstinget som får söka medel från Trafikverket som kompensation.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.