Milo Hanna

Arlanda föll i första matchen

Kungsängen besegrade FC Arlanda med 3-2 i första kvalmatchen.

Kungsängen har varit numret för stort i första halvlek mot FC Arlanda på Midgårdsvallen. Målvakten Milo Hanna har svarat för ett flertal kvalificerade räddningar och tack vare honom är det enbart 0-1 på resultattavlan. Arlanda är uddlöst och tappar mycket boll medan Kungsängen arbetar metodiskt och har tålamod.

Arlanda startade andra halvlek piggare och fick bättre fart på spelet. 1-1 kom i samband med en hörna som Maik Aslan var sist på. Men lyckan varade bara någon minut, direkt efter avspark kom Kungsängens andra mål genom ett välplacerat skott från 25 meter. Kungsängen gjorde även 3-1 på en hörna där en omarkerad spelare volleysköt in bollen förbi Milo Hanna. Arlanda ökade intensiteten sista tjugo minuterna och gick mer på kamp för att få in en reducering, den kom i 81:a minuten på en tilltrasslad situation i samband med en hörna. Målvakten gjorde först en kanonräddning men bollen gick ut till Aleksandar Iskandar som skickade in ett nytt inlägg som Mass Khan kunde styra in i mål. Matchen höll på i 98 minuter, det blev hetsigt och stressigt på övertid. Arlanda gick hårt för en kvittering men Kungsängen fredade sig.

Returen spelas om en vecka, 31/10, på Kungsängens IP. Arlanda behöver vinna med två mål för att gå vidare eller uddamålsseger från 4-3 och uppåt.

 

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

Sport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Sport Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening