Två gripna i Arlandastad efter misshandel i Sigtuna
En person misshandlades i Sigtuna vid lunchtid och i den efterföljande sökningen kunde två misstänkta gripas.
Det var dramatiska scener i Arlandastad på väg 263 när polis grep två personer. Dessa ska ha varit inblandade i en misshandel i Sigtuna strax före klockan 12: – Polis lade ner dem på marken och det var flera poliser på plats, såg ut att vara en större insats, berättar ett vittne.
Uppgifterna om misshandeln i Sigtuna är just nu knapphändiga. Polisen uppger att en person misshandlat med någon form av tillhygge. Därefter ska två ha gripits på väg 263 vid påfarten till E4 mot Stockholm. En anmälan pm grov misshandel upprättades, målsägande är förd till sjukhus med okända skador.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.