Polis grep två efter en biljakt på onsdagskvällenFoto: Insändarbild

Två gripna efter biljakt mellan Sigtuna-Märsta

Under onsdagskvällen pågick en dramatisk biljakt från Sigtuna till Märsta: - Bilen ville inte stanna och ett efterfölje uppstår, säger Sven-Erik Olsson vid polisens ledningscentral.

Vid 21.30-tiden skulle polisen stoppa en utlandsregistrerad bil i samband med en fordonskontroll på Hamngatan i Sigtuna. Föraren vägrade då stanna och körde istället ifrån polisen i högfart. Flera patruller larmades för att försöka få stopp på bilen, men bilen lyckades ta sig ifrån polisen och gasade mot Märsta.

Allmänheten larmade
Strax efter att polisen tappat bort bilen larmade allmänheten om att en utlandsregistrerad Jaguar kört in på Fågelvägen i Märsta i högfart, därpå två personer sprungit ifrån bilen som lämnats på tomgång:
– Personerna sprang mot en skogsdunge,  säger Sven-Erik Olsson på polisens regionledningscentral.

Två gripna
Polispatrullerna var snabbt på plats och lyckades komma ikapp personerna som sprang ifrån bilen. Enligt Olsson är en kroppsbesiktning gjord på båda personerna, som nu är misstänkta för drograttfylleri då båda personerna är påverkade av narkotika men det inte är klarlagt vem som kört bilen.
Hittade man något i bilen?
– Det är inte klart ännu, men man kommer söka runt bilen också, säger Olsson.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

kommunfullmäktige

Förslag om foodtruck-hållplats på Hamnplan i Sigtuna

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.

Ökning av närståendepenning

Notiser Förra året fick över 17 000 personer närståendepenning, vilket är den högsta siffran hittills och en ökning med 8 procent jämfört med året innan. Samtidigt var det totala antalet utbetalda dagar något lägre än tidigare toppnivåer före pandemin.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening