På årets sista dag avled två personer i samband med en olyckaFoto: MMS-Bild

Två döda i trafiken 2019

Två personer dog i trafiken förra året

Förra året dog två personer i trafiken i kommunen, olyckan skedde på årets sista dag, Nyårsafton då en bil krockade med en buss på Arlanda. Totalt fördes fyra personer till sjukhus i samband med olyckan enligt siffror som Mitt i Stockholm sammanställt.

I trafiken totalt sett skedde 88 olyckor, utöver de två döda skadades 23 personer, vilket är tredje mest i länet efter Stockholm och Haninge. I kommunen finns dock flera grafikintensiva vägar och larm om olyckor kommer i snitt var tredje dag, många rör E4:an. Antalet olyckor är fler i tio andra kommuner. I Jämförelse med Väsby skedde 60 olyckor i grannkommunen, inga döda och sex svårt skadade.

Siffrorna anses generellt sett vara rekordlåga enligt Maria Melkersson på Trafikanalys. Det färre antalet olyckor beror inte på lägre hastigheter, dock konstateras att andelen trafiksäkra bilar ökat och att äldre bilar är överrepresenterade i dödsolyckorna.

Polisen genomför hastighetskontroller under vecka 11

Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening