Vecka 19 innebar att två företag i kommunen begärdes i konkurs. Siffrorna för vecka 20 är ännu ej klara.
Byggallians Märsta AB, ett byggföretag med säte i Sigtuna kommun, har nyligen gått i konkurs. Den 9 maj 2023 meddelades att företaget, grundat 2016, befinner sig i konkurs. I sitt senaste bokslut, som omfattade perioden fram till augusti 2022, redovisade Byggallians Märsta AB en omsättning på 26,9 miljoner kronor med en förlust på 1 miljon kronor. Vid den tiden sysselsatte bolaget sex personer.
Under vecka 19 i Sigtuna kommun inträffade även en annan konkurs, vilket innebär att totalt två bolag har drabbats av denna ekonomiska svårighet. Det andra företaget var Bostadsrättsföreningen Steninge Slott 10.
Näringsliv Arlanda fortsätter att utvecklas och hade under januari 2025 drygt 1,5 miljoner resenärer, en ökning med fem procent jämfört med samma månad förra året. Flygplatsen når nu 83 procent av nivåerna före pandemin.
Näringsliv Sigtunabon Jessica Norgren har utsetts till hotelldirektör för Thon Hotel Vasa i Stockholm, Thon Hotels första egenägda hotell i staden. Hon tillträder tjänsten den 1 maj 2025.
Näringsliv På fredagen invigdes linjen mellan Arlanda-Tokyo med Japans största flygbolag All Nippon som förväntas locka både turism och affärsresenärer.
Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.
Näringsliv SAS har återupptagit flyglinjen mellan Arlanda och Kalmar Öland Airport som en del av sin strategi att förbättra förbindelser inom Sverige och till resten av världen. Linjen pausades 2023 på grund av låg efterfrågan, men SAS ser nu potential för en hållbar satsning.
Näringsliv DB Schenker har inlett ett samarbete med Dr. Schär, ett familjeägt företag som tillverkar glutenfria produkter och är verksamt i över 100 länder.
Näringsliv En ny rapport från Transportstyrelsen visar att det har blivit svårare för många regionala flygplatser att nå större flygnav som Arlanda under samma dag.
Näringsliv På onsdagskvällen samlades företagare från Sigtuna och Märsta på Stålgatan 1 i Rosersberg för att delta i ett exklusivt event om hur artificiell intelligens (AI) kan hjälpa företag att växa.
Näringsliv Arlandastad Group har ingått avtal med bland annat Mercedes-Benz och Nima Energy för att etablera en av Sveriges största publika snabbladdningsplatser för elbilar.
Näringsliv Arlandas trafik ökade med fyra procent under 2024 jämfört med 2023: - Under 2025 öppnar de återstående delarna av den nya marknadsplatsen på Arlanda och vi ser fram emot att presentera nya satsningar framöver som gör en redan bra flygplats ännu bättre, säger Jonas Abrahamsson, Swedavias vd och koncernchef.