Två båtmotorstölder i kommunen

Det stjäls varje dag i snitt fyra båtmotorer i landet, Stockholm är värst drabbat med 129 stölder i år bara.

Stockholms län är hårt drabbat av båtmotorstölder. Bara i år har det skett 129 stölder, totalt i landet är det 458. Två av de 129 städerna har skett i Märsta enligt en sammanställning som SVT gjort. Bara två procent av alla stulna båtmotorer återfinns, stöldmärkning underlättar.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening