I samband med tunnelbygget mellan östra och västra Arlandastad kommer E4:an att ledas om.
En tunnel kommer att byggas under E4:an mellan Scandinavian XPO till Arlanda, det innebär att trafiken läggs om i samband med bygget förbi Trafikplats Märsta. Enligt Trafikverket kommer inga körfält att stängas av. Planerad byggstart är i slutet av 2019 eller i början av 2020. Bygget ska stå klar 2022. – Bygget kommer att innebära tillfälliga omledningar av trafiken på E4. Inga körfält kommer att stängas av. Omledningarna kan innebära störningar. Trafikverket arbetar för att projektet ska medföra så lite trafikpåverkan som möjligt, skriver Trafikverket på sin hemsida.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.