Tullen beslagtog skarpladdade vapen

I samband med en kontroll på Arlanda beslagtogs två skarpladdade vapen av Tullverket och två personer från Borås misstänks för grov vapensmuggling.

Två män i 20-årsåldern från Borås har begärts häktade på sannolika skäl misstänka för grov vapensmuggling rapporterar P4 Sjuhärad. Bakgrunden är att Tullverket i samband med en kontroll på Arlanda beslagtog två skarpladdade pistoler som sedan kunde kopplas till männen. Männen riskerar nu ett flerårigt fängelsestraff vid en fällande dom. Åklagaren menar att det inte är så lätt att få in vapen i landet och att Tullverket genomför kontroller på terminalerna, bland annat Arlanda.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening