Insatsen på Västra Bangatan drog nästan 30 000 totala besök. Foto: Jamshid Jamshidi
Tre nya rekord för märsta.nu
I juli noterade märsta.nu tre nya rekord, dels ett veckorekord men även besöksrekord för unika och totala läsare.
Semestermånaden juli är ingen lugn månad nyhetsmässigt. märsta.nu noterade totalrekord för besök på en vecka 17-23 juli då 85 973 besök räknades in, dock stod sig rekordet för unika besök på en vecka som är ca 50 000 från slutet av december 2015. Juli innebar också rekord för unika och totala besök för juli månad med 62 500 unika och 236 000 totala.
Mest drog som väntat bevakningen av insatsstyrkan på Västra Bangatan med 29 500 visningar. Därefter artikeln om Märsta som högriskområde för terrorrekrytering med 7200 läsningar.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.