Tre skarpa handgranater hittades i ett buskage nära en förskola i Märsta, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Det var personal från förskolan som upptäckte föremålen och larmade polisen vid 15-tiden på onsdagen.
I onsdags spärrade Polisen av området och bombtekniker kallades in för att undersöka och säkra granaterna, vilket tog omkring fyra timmar. Händelsen utreds som grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, men i nuläget finns ingen misstänkt, rapporterar TV4.
Enligt TV4 tros granaterna ha gömts undan snarare än placerats där med avsikt att detonera. Kommunpolisen John Norberg säger till TV4 Nyheterna att en möjlig förklaring är att någon velat undvika att förvara dem hemma.
Fyndet har väckt starka reaktioner, och poliskällor som TV4 talat med uttrycker oro över att explosiva föremål placerats i närheten av en förskola. Händelsen hade kunnat få allvarliga konsekvenser om barn hade kommit i kontakt med dem.
Nyheter Under årets första kvartal var 60 procent av alla nya bilar i Sigtuna elbilar eller laddhybrider – en liten ökning jämfört med kvartalet innan.
Blåljus Inför Djurgårdens match mot Rapid Wien anlände bortalagets supportrar till Arlanda, några hade med sig tandskydd varpå polis valde att avvisa dem från landet.
Notiser För andra året i rad har en rekordstor andel av SL:s resenärer rest med giltig biljett. Under 2024 uppgick andelen till 98,2 procent, enligt uppgifter från Region Stockholm.
Politik Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).
Notiser Under vecka 15, mellan 7 och 13 april, gör polisen extra kontroller av hastigheten på vägar runt om i landet. Syftet är att minska risken för olyckor och rädda liv.
Blåljus Tidigt på morgonen den 8 april grep polisen en man på Arlanda flygplats. Han misstänks för att ha haft narkotika i kroppen och för att ha burit en kniv, vilket är förbjudet.
Notiser Sigtuna kommun deltar i årets Almedalsvecka i Visby och kommer den 26 juni att arrangera två seminarier med fokus på Arlandas utveckling, infrastruktur, kompetensförsörjning och tillväxt i Arlandaregionen.
Blåljus Under söndagskvällen larmades räddningstjänst och polis till en kraftig brand i ett sophus på Magnegatan i Valsta. Larmet kom in strax efter klockan 18.30, och när räddningsstyrkorna anlände var lågorna redan höga.