Tre bortförda av polis i samband med demonstrationen

Tre personer fördes bort av polis i samband med demonstrationen som Rasmus Paludan höll i Valsta under onsdagen.

Högerextremistiske politikern Rasmus Paludan demonstrerade på Valstavägen under onsdagseftermiddagen och ett drygt 100-tal åhörare hade samlats för att lyssna på den svensk-danske politikern som kandiderar till Riksdagen. Tre personer fördes bort av polis i samband med att de försökte ta sig fram till honom. Det är oklart vilka typ av brottsrubriceringar som upprättats. Enligt UNT greps två av dessa. I övrigt gick det lugnt till. I samband med demonstrationen var det ett stort polispådrag i Valsta och området övervakades även med drönare.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

161 brottsanmälningar i Sigtuna under vecka 29

Blåljus Polisen har tagit emot 161 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 29, alltså perioden 14–20 juli. Av dessa rör 83 anmälningar händelser som ska ha inträffat under själva veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.

Fortsatt stor extremt stor brandrisk

Notiser SMHI har utfärdat ett meddelande om stor till lokalt extremt stor risk för skogsbrand i stora delar av Svealand, däribland Sigtuna kommun. Varningen gäller torsdagen den 26 juli från midnatt till klockan 23.00.

sommar i sigtuna kommun

Blandade reaktioner på värmeböljan

Nyheter Den pågående värmeböljan har väckt olika reaktioner bland invånarna i Märsta. Under en solig och varm dag passade märsta.nu på att prata med 13 personer i Märsta om hur de upplever det heta vädret.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening