Tre bortförda av polis i samband med demonstrationen
Tre personer fördes bort av polis i samband med demonstrationen som Rasmus Paludan höll i Valsta under onsdagen.
Högerextremistiske politikern Rasmus Paludan demonstrerade på Valstavägen under onsdagseftermiddagen och ett drygt 100-tal åhörare hade samlats för att lyssna på den svensk-danske politikern som kandiderar till Riksdagen. Tre personer fördes bort av polis i samband med att de försökte ta sig fram till honom. Det är oklart vilka typ av brottsrubriceringar som upprättats. Enligt UNT greps två av dessa. I övrigt gick det lugnt till. I samband med demonstrationen var det ett stort polispådrag i Valsta och området övervakades även med drönare.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.