Fem bilar krockade i morse på E4:an vid Rosersberg och två personer fick föras till sjukhus.
Framkomligheten begränsades kraftigt efter att tre bilar krockat i höjd med Rosersberg. Polis och bärgning arbetade vid platsen klockan 07.00. Vad som orsakat olyckan är i nuläget oklart. Bärgningen var klar till cirka 7.30-tiden och det råder i nuläget fri framkomlighet igen. I övrigt har det under natten och kvällen varit lugnt. Det råder dock halka runt om på vägarna i kommunen.
Polisen uppger att fem bilar var inblandade i olyckan. Två personer fick föras till sjukhus med ambulans för vård och kontroll. Enligt polisen var det mycket halt vid olycksplatsen.
Nyheter Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.