Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Tre års fängelse för man som agerade narkotikakurir

En man från Uppsala döms till fängelse i tre år sedan han ertappats med att transportera 976 gram amfetamin från en adress i Märsta till Uppsala.

Enligt uppgifterna i fallet observerade en polisspaningsgrupp händelser i Märsta där en person överlämnade en påse till en bilpassagerare. Efter att ha stoppat bilen på E4:an i Uppsala upptäcktes en påse med 972 gram narkotika på golvet bredvid passageraren. Åklagaren hänvisade till sms-meddelanden från den misstänktas mobiltelefon som antydde inblandning i narkotikarelaterade aktiviteter.

Den tilltalade hävdade att han inte var medveten om innehållet i påsen och trodde att det var en annan typ av narkotika. Tingsrätten noterade bristen på teknisk bevisning som motsade hans påståenden samt sms-meddelandena som stödde påståendet att han varit involverad i narkotikahantering. Tingsrätten drog slutsatsen att den misstänkte hade varit likgiltig inför innehållet i påsen och bedömde att han var medveten om risken trots att han agerade på ett sätt som indikerade omsorgsbrist i förhållande till narkotikans typ.

Därför beslutade tingsrätten att den misstänkte skulle fällas för grovt narkotikabrott. Straffvärdet för hans inblandning uppskattades till nära tre års fängelse. Tingsrätten ansåg att hans roll som både förmedlare och transportör av narkotika vägde tyngre än en enkel kurirs. Invändningar kring bristande information i förundersökningen påverkade inte det fastställda straffvärdet.

I sammanfattning resulterade den tilltalades agerande och brottets allvar i en beslutad påföljd av fängelse, enligt tingsrättens bedömning.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening