Foto: Swedavia/Brendan Austin

Transportföretag välkomnar utredning om att stärka Arlanda

Regeringen meddelade tidigare i veckan att en utredning om att stärka Arlandas kapacitet ska tillsättas. Något som den borgerliga kommunledningen välkomnar likaså Transportföretagen.

Transportföretagen välkomnar regeringens initiativ att stärka Arlanda flygplats. Enligt Marcus Dahlsten, VD för Transportföretagen, har efterfrågan på åtgärder varit hög efter Arlandautredningens redovisning 2022 och rapporter som visar en minskning av tillgängligheten till Arlanda från utlandet.

Dahlsten poängterar Arlandas betydelse som en viktig sysselsättningsnod för över 20 000 människor och behovet av bättre kommunikationsmöjligheter till och från flygplatsen, vilket även Arlandasamordnaren ska granska.

Anna Grönlund, branschchef på Sveriges Bussföretag, instämmer och betonar att bättre kollektivtrafikförbindelser till och från flygplatsen är avgörande för dess utveckling.

Dahlsten och Fredrik Kämpfe, branschchef på Transportföretagen flyg, framhåller att flygets återhämtning efter pandemin går långsamt och att ökande kostnader och skattehöjningar inom sektorn kräver åtgärder. Transportföretagen ser avskaffandet av flygskatten som en viktig del för att stärka Arlandas ställning på marknaden.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Wolt lanseras i Sigtuna och Märsta

Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.

Stjärnkrögare etablerar i McDonalds gamla lokaler

Näringsliv En ny restaurang kommer att etableras i Arlandastad, där snabbmatskedjan McDonald’s tidigare hade verksamhet. Bakom satsningen står en välkänd stjärnkrögare, vars identitet ännu inte har offentliggjorts. Restaurangen väntas öppna i början av 2026.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening