De som bor i hyresrätt i kommunen hör till de mest trångbodda i hela landet.
Mest trångbodda i landet är de som bor i hyresrätt i Botkyrka, de har 27 kvm per person till förfogande. Därefter kommer de boende i hyresrätter i Sigtuna med 28 kvm per person. I snitt är det 35 kvm per person för boende i hyresrätter i Sverige. I Väsby är snittet 30 kvm per person. De som har störst yta till sitt förfogande bor i småhus med 46 kvm, 39 kvm har de boende i bostadsrätter. Hem & Hyra som gjort undersökningen baserat på siffror från Statistiska Centralbyrån konstaterar att trångboddheten ökar.
Blåljus Tidigt på morgonen den 8 april grep polisen en man på Arlanda flygplats. Han misstänks för att ha haft narkotika i kroppen och för att ha burit en kniv, vilket är förbjudet.
Notiser Sigtuna kommun deltar i årets Almedalsvecka i Visby och kommer den 26 juni att arrangera två seminarier med fokus på Arlandas utveckling, infrastruktur, kompetensförsörjning och tillväxt i Arlandaregionen.
Blåljus Under söndagskvällen larmades räddningstjänst och polis till en kraftig brand i ett sophus på Magnegatan i Valsta. Larmet kom in strax efter klockan 18.30, och när räddningsstyrkorna anlände var lågorna redan höga.
Notiser Sigtuna kommun vill nu göra det enklare för invånare att anmäla om de ser olaglig hantering av avfall. Det kan till exempel handla om skräp som dumpats i naturen, farliga jordmassor eller att någon eldar avfall.
Blåljus En man stoppades av polisen på Arlanda under tisdagsförmiddagen när han skulle resa utomlands. Vid kontrollen hittade polisen 7000 amerikanska dollar i mannens ficka.
Notiser Pendlarparkeringen på Västra Bagngatan upphör den sista juni i år. Kommunen har hyrt platserna av SigtunaHem som nu behöver ytan för parkering åt sina hyresgäster.