Trafikverket varnar för spel kring stationer och spår

Efter flera incidenter varnar nu Trafikverket för att spela Pokémon Go kring stationer, spår och motorvägar.

Pokémon Go må ha sina fördelar då det fått ut hundratusentals svenskar att jaga figurerna. märsta.nu rapporterade i helgen om två spelande tjejer i Sigtuna. Men nu varnar Trafikverket spelarna från att jaga figurer kring stationer, järnvägar och motorvägar. Flera personer ska ha agerat olämpligt eller direkt farligt i samband med att de spelar Pokémon Go. Kom även ihåg att det är olagligt att gå eller gena över järnvägsspår. Samtidigt ska man heller inte spela när man kör bil. Man ska inte använda utrustning som påverkar körningen på ett negativt sätt och man ska vara uppmärksam på trafiken runt omkring sig när man spelar. Trafikverket har kontaktat spelutvecklaren för att informera om problematiken.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening