En trafikolycka med buss i oktober Foto: MMS-Bild

Trafikolyckorna ökade förra månaden

I oktober var det fler trafikolyckor är normalt i kommunen uppger SOS Alarm.

En normalmånad i kommunen är det cirka elva samtal om trafikolyckor som kommer in till SOS Alarm, men i år var det hal 18 stycken vilket är klart över snittet. Faktum är att Sigtuna hade flest olyckor per invånare bland kommunerna i länet, dubbelt så många som i Stockholm i relation till befolkningen. De senaste två åren har det varit nio respektive 14 trafikolyckor i oktober i kommunen. Det är främst E4:an och väg 263 som olyckorna inträffat på. Höstlovsveckan var en bidragande orsak till ökningen.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening