Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Trafikolyckor på E4 och Väg 921

Under söndagseftermiddagen inträffade två trafikolyckor i kommunen.

Två trafikolyckor påverkade trafiken i Sigtunaområdet under söndagen. En olycka med två personbilar på väg 921 mellan Hargsbro och Sälna orsakade betydande trafikstörningar, men enligt Trafikverket var problemen lösta vid 14:55.

Samtidigt inträffade en olycka på E4 vid Odensala, där en minibuss körde av vägen och hamnade delvis i diket. Räddningstjänsten var på plats för att dirigera trafiken, och olyckan ledde till kraftiga köer mellan Knivsta och Märsta i riktning mot Märsta. Ett körfält var blockerat, och Trafikverket beräknade att framkomligheten skulle vara begränsad fram till 15:30. Ingen person ska ha skadats i olyckan.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening